Káva měsíce ČERVEN 2024

Káva Etiopie Yirgacheffe: Původ a výjimečnost

Etiopie je považována za „pravlast kávy“ a dodnes v ní můžete najít volně rostoucí keře kávovníku.

Původ a historie:

Etiopie je považována za kolébku kávy a oblast Yirgacheffe, která se nachází v jižní části země, patří mezi nejznámější a nejvyhledávanější pěstitelské regiony. Kávové keře zde rostou v nadmořských výškách mezi 1 700 a 2 200 metrů nad mořem, což přispívá k výjimečné kvalitě a charakteristickým chuťovým profilům této kávy.

mailchimp-headerfooter(1)_2

 

Chuťový profil:

Káva Yirgacheffe je proslulá svým jedinečným chuťovým profilem, který je často popisován jako květinový a citrusový. Typické jsou tóny jasmínu, bergamotu a sladkého citrusového ovoce, které jsou doplněny jemnou a vyváženou kyselostí. Tato káva má často lehké až střední tělo, což jí dodává svěžest a eleganci, kterou ocení i nároční milovníci kávy.

Zpracování:

Většina kávy z Yirgacheffe je zpracovávána mokrou metodou (tzv. washed), která zdůrazňuje čisté a svěží chuťové vlastnosti. Tento proces zahrnuje odstranění dužiny z kávových třešní a následné fermentování a mytí zrn, což napomáhá odhalení jemných a komplexních chutí, které jsou pro tuto oblast typické.

Udržitelnost a komunita:

Pěstování kávy v Yirgacheffe má hluboké kulturní a ekonomické kořeny. Mnoho farmářů je sdruženo v kooperativách, které se zaměřují na udržitelné a ekologické zemědělské praktiky. Tyto kooperativy často investují do zlepšení životních podmínek a vzdělání místních komunit, což přispívá k udržitelnému rozvoji regionu.

mailchimp-headerfooter_7

Charakteristika:

Etiopská káva se pěstuje ve vysokých nadmořských výškách , což přispívá k velmi vysoké kvalitě. Její chuť je bohatá a má intenzivní, komplexní aroma s tóny květin, bylin a citrusů. Střední kyselost je doplněna velmi jemnou a vyváženou texturou.

Historie:

Provincie Kaffa, kde poprvé vyrostla kávová zrnka, dala název dnešní kávě. Podle dávných pověstí si zde pasák koz jménem Kaldi všiml, že kozy po rozžvýkání kávových třešní divoce poskakují a mečí. Sám poté vyzkoušel několik třešní sníst a pocítil nečekaný příval energie. Bobule donesl do kláštera, kde popsal mnichům zázračné účinky těchto bobulí. Ti to považovali za ďáblovu práci a bobule hodili do ohně. Po tom, co se klášter naplnil omamnou vůní, začali bobule zkoumat a zjistili, že odvar z těchto bobulí je udrží vzhůru na dlouhé noční modlitby.

Tradice:


Etiopský kávový ceremoniál je nedílnou součástí běžného života a každé návštěvy a je považován za důležitou společenskou událost, která utužuje mezilidské vztahy. Starobylé etiopské přísloví „Káva je náš chléb.“ nejlépe vystihuje, jak důležitou roli káva v Etiopii hraje.

Pěstování:


V nadmořské výšce kolem 1500 metrů je ideální klima pro pěstování kávy. Kávovníky jsou obklopeny vysokými stromy, což jim zajišťuje skvělou ochranu před poledním sluncem a udržuje vlhkost půdy, která je pro pěstování důležitá.

Závěr:

Káva z Etiopie Yirgacheffe je nejen výjimečná svým chuťovým profilem, ale také svým příběhem a tradicí. Představuje vrchol etiopské kávové produkce a je považována za jednu z nejlepších káv na světě. Ať už jste zkušený kávový nadšenec nebo teprve objevujete svět výběrové kávy, Yirgacheffe vás svou chutí jistě nezklame.